Paweł Otto
Odsłony: 753

FOTOGRAFIA KOMUNIJNA

Jest listopad. Za oknem szaro i ponuro. To zdecydowanie  nie jest sezon na zdjęcia komunijne. Ale właśnie o tej porze otrzymuję dużo zapytań związanych z takimi sesjami.  Rodzice dzieci komunijnych mają już teraz na głowie dużo spraw organizacyjnych związanych z przyszłoroczną uroczystością. Dlatego dziś garść informacji dotyczących fotograficznej obsługi uroczystości Komunii Świętej.

Pamiątka z pierwszej Komunii Świętej to wśród wielu innych rzeczy - także zdjęcia. Każdy je ma. Kiedyś oczywiste było, że zdjęcia pozowane wykonuje się w studiu, pozy są dość dziwne, nienaturalne, tła scenkowe - słynna latarenka, mostek itp... Czasy się zmieniają i styl zdjęć również. Zdjęcia w studiu wyglądają już nieco inaczej. Częstą alternatywą dla studia są też sesje w plenerze, których różnorodność jest wprost nieograniczona. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Dla niezdecydowanych - kilka słów o każdej z nich.

Sesja komunijna w studiu.

To nadal najczęściej wybierana opcja. Jest kilka powodów. Zdjęcia w studiu uniezależnione są od pogody, możemy spokojnie umówić sesję z rocznym wyprzedzeniem i tu na pewno nic się nie zadzieje.  Sesję możemy wykonać w godzinach porannych - przed uroczystością w kościele.  W studiu jest czysto - sukienka ani garnitur z pewnością się nie pobrudzi. Zdjęcia w studiu trwają około godziny. W tym czasie spokojnie zdążymy wykonać odpowiednią ilość różnorodnych ujęć, aby było z czego wybrać.

Zdjęcia w studiu mają charakter sesji  portretowej. Model nie jest zdominowany tłem. Jest zdecydowanie na pierwszym planie. Różne warianty oświetlenia sprawiają, że możemy uzyskać różnorodny nastrój i charakter kolejnych zdjęć.

Sesja komunijna w plenerze

W sesjach w plenerze to miejsce determinuje w dużym stopniu charakter zdjęć. Oczywiście przy plenerach komunijnych najczęściej wybieramy tereny zielone - parki, pola łąki, pałace. Zdjęcia te najlepiej wykonywać innego dnia niż sama komunia. Najlepiej już po uroczystości. Nie musimy już zbytnio przejmować się sukienką czy garniturem, który w parku, czy na polu może się trochę zabrudzić. Sesja taka trwa około 2 godzin. Takiego czasu z pewnością nie uda się wygospodarować w dniu uroczystości. 

Zdjęcia w plenerze powinny być robione przy pięknej słonecznej pogodzie. Tu zalecam cierpliwość i wyczekanie na odpowiedni dzień - kiedy pogoda sprzyja. Ale nawet jeżeli słońca nie ma w dostatku - to również nie jest to problemem - ponieważ na sesjach w plenerze wykorzystuję również studyjne oświetlenie błyskowe.

Sesje plenerowe w trakcie przyjęcia komunijnego

Jeżeli przy restauracji lub przy domu macie Państwo piękny ogród - to sesję plenerową możemy wykonać również w trakcie przyjęcia. Co prawda w trakcie przyjęcia dzieci zaabsorbowane są tysiącem ciekawszych rzeczy niż robienie zdjęć, ale ta opcja ma też niewątpliwe zalety.

Podstawową zaletą jest obecność na miejscu całej rodziny. Oprócz zdjęcia grupowego, możemy zrobić mnóstwo portretów z poszczególnymi członkami rodziny. Zdjęcie z Babcią, Dziadkiem, czy Ciocią będzie z pewnością ważną pamiątką. W trakcie uroczystości staram się nie zajmować Państwu zbyt dużo czasu, dlatego sesja taka trwa około 45 minut - do godziny. Przy sprawnej organizacji jesteśmy w stanie zrobić w tym czasie bardzo dużo fajnych ujęć.

Fotografia komunijna to nie tylko sesje pozowane. Osobnym tematem są reportaże komunijne.

Zdjęcia reportażowe w kościele wykonuję tylko na zlecenie całych grup. Z uwagi na specyfikę uroczystości, ilość dzieci i rodziców - nie ma możliwości wykonania indywidualnego reportażu tylko dla jednego dziecka.

Zdjęcia dla grup to przede wszystkim reportaż z całej uroczystości. Począwszy od wejścia do kościoła, przez wszystkie czytania, aż po moment przyjmowania Sakramentu. Nieodłącznym elementem takiego reportażu jest zdjęcie grupowe. Te najczęściej wykonujemy innego dnia - w poniedziałek lub wtorek po uroczystości - możemy bez problemu i bez zbędnych tłumów wykonać to pamiątkowe zdjęcie.

Jeżeli macie jakieś pytania związane z fotografią komunijną - zapraszam do korespondencji.